Tajná podzemní továrna Osowka a koncentrační tábor Gross-Rosen

Vyražme na zajímavý školní výlet kousek za hranice - do polské Osowky - tajné nacistické podzemní továrny. Vstoupíte do tajemného podzemí, kde vás čeká spousta interaktivních výukových modelů, na kterých názorně uvidíte, jak celá továrna vznikala, jak v ní vězni pracovali, za jakých podmínek... Dále budete moct vidět velké množství dochovaných artefaktů z 2.sv.v. - zbraně, nářadí, různé náčiní, automobil ... A aby toho nebylo málo, a to je pouze pro odvážně, můžete se projet v podzemí výsadkářskou loďkou, a když z ní vystoupíte, projít se po visutých dřevěných lávkách... ale pozor na vodu. Když budete mít oči na stopkách a nebudete moc hluční, možná vás objeví i současní žijící obyvatelé, o jejichž životě se také dozvíte hodně zajímavostí... Celá exkurze je vhodná tím, že zároveň propojuje hned tři vyučovací předměty - dějepis, zeměpis a přírodopis. Celá exkurze opravdu stojí za to, takže určitě neváhejte.

Po absolvování první části se přesuneme do 54 km vzdáleného koncentračního tábora Gross-Rosen, kde nás bude čekat 2-3hodinová komentovaná prohlídka s filmem v kině.

"Koncentrační tábor Gross-Rosen v letech 1941 až 1945"

Přibližně 60 kilometrů jihozápadně od Wrocławi (216 km od Prahy) se nacházel koncentrační tábor Gross-Rosen (polsky Rogoźnica). Byl založen v létě 1940, původně jako pobočka tábora Sachsenhausen, v sousedství granitového lomu. O necelý rok později, 1. května 1941 se stal Gross-Rosen samostatným koncentračním táborem, který fungoval až do února 1945. Ve funkci jeho velitele se vystřídali Arthur Rödl, Wilhelm Gideon a Johannes Hassebroock. Zpočátku byli vězňové tábora využíváni na práci v lomu, který vlastnila společnost SS-Deutsche Erd und Steinwerke GmbH, a při budování samotného tábora. Postupně vznikly další pobočné tábory v okolí. Počet vězňů v táboře neustále rostl, z přibližně jednoho a půl tisíce v roce 1941 až na téměř sto tisíc v době likvidace tábora. Celkový počet lidí vězněných během druhé světové války v táboře Gross-Rosen se blíží 125 tisícům obětí různých národností. Největší skupinu mezi nimi představovali Židé. Odhaduje se, že smrt zde nalezla asi třetina všech vězňů. Životní a pracovní podmínky židovských vězňů pod dozorem sadistických nacistických strážců byly obzvlášť kruté a nelidské. Těžká práce za velmi malých přídělů potravin způsobovala vysokou úmrtnost. Židovským vězňům bylo odpíráno lékařské vyšetření a bylo jim zakázáno mluvit s ostatními vězni.

V únoru 1945 byli vězni hlavního tábora v Gross-Rosenu (Rogoźnica) evakuováni. 13. února poslední transport odešl a sovětská armáda převzala opuštěný tábor. V březnu 1947 byl oficiálně předán polským úřadům, které začaly organizovat táborový areál a zajišťovaly jeho památky. Dne 11.09.1947 byl založen Výbor pro ochranu Gross-Rosen (Komitet Ochrony Gross-Rosen). Bylo uspořádáno mauzoleum na památku obětí KL Gross-Rosen a na jeho vybudování byly získány finanční prostředky. 2. listopadu 1947 slavnostní založení pamětního mauzoleum navrhl Adam Procki. K jeho odhalení došlo na podzim roku 1953. Popel vězňů byl umístěn do mauzolea.

Vzdálenost z Gross-Rosenu do Hradce Králové je pouze 125 km. Pro prohlídku podzemní továrny se doporučuje oblečení, které si můžete umazat a pevné boty (nejlépe nepromokavé boty či gumovky). V podzemí je po celý rok kolem 8 stupňů Celsia.

Přibližný počet obětí KT Gross-Rosen činí zhruba 40 000.

Prohlídku budu překládat z němčiny do češtiny. Doba prohlídky v tajné podzemní továrně  Osowka je zhruba na 1,5 h., v Gross Rosenu: 2-3 hodiny

Cena žáka se všemi vstupy v obou táborech (Osowka a Gross-Rosen), poplatky, průvodcem a překlad: 450 Kč/žáka

Cena celodenní prohlídky samostatného koncetračního tábora Gross-Rosen s rozšířenýchm programem: 300,- Kč/žáka

V Gross Rosenu bude před prohlídkou projekce filmu v kinosálu, poté bude následovat komentovaná prohlídka. Po prohlídce je možné si projít řadu výstav. Není zde problém strávit celý den. 

Příští prohlídky

24.7.Noční prohlídka po Terezíně

noční ghetto
Kdo z Vás byl v Terezíně v noci? Celý Terezín má v noci úplně jinou atmosféru !!! Vypráví se, že v…
VÍCE

15.8.2020 Celodenní prohlídka celého Terezína

Terezínská půda
Celodenní prohlídka bývalého židovského ghetta v Terezíně, kde navštívíme místa, kam byste se…
VÍCE

16.8.2020 Pražské židovské ghetto

Rabi Löw
Celodenní prohlídka pražského židovského ghetta odkaz: zde
VÍCE

Akce na 29. srpna 2020

Národní hřbitov před Malou pevností
JEDINEČNÁ AKCE CELODENNÍ PROHLÍDKA CELÉHO TEREZÍNA Celodenní prohlídka bývalého židovského ghetta…
VÍCE

Jeruzalémská a Staronová synagoga

Jeruzalémská synagoga
Pojďe se podívat bez davů turistů na nejvýznamnější a nekrásnější dvě synagogy v Praze - Staronovou a…
VÍCE

od září 2020 pro školy - přednáška ve Vaší škole

Benátky1
Nabízím základním a středním školám celodenní přednášku ve Vaší škole na…
VÍCE

1.8. Celodenní komentovaná prohlídka Osvětimi a Březinky

IMG_2212
Celodenní prohlídka Osvětimi I a Osvětimi II na zhruba 6 hodin. Tato jedinečná komentovaná prohlídka bude bude…
VÍCE

Na kole přes Staré Splavy a Doksy kolem celého Máchova Jezera

architektonické skvosty
Tak když ne Osvětim, Terezín, Prahu, Litoměřice...tak co takhle něco pozitivního a zažít celodenní 16 km tůra na kole okolo…
VÍCE

Úštěk - synagoga, rabínský dům, muzeum a židovský hřbitov

ustěk
Celodenní prohlídka synagogy, rabínského domu s muzeem a prohlídka židovského hřbitova. Během celodenního…
VÍCE

Podzim 2020 Solný důl Wieliczka+ Krakow+ Osvětim-Birkenau

IMG_7508
začneme prohlídku jednou z největších atrakcí Polska, která spadá pod Unesco - solné doly WieliczkaSolný důl…
VÍCE

Celodenní výlet s průvodcem do koncentračních táborů

IMG_0311
Pro skupiny nebo školy se nabízím jako překladatel a průvodce pro prohlídky koncentračních táborů jako: Flössenburg…
VÍCE