Tajná podzemní továrna Osowka a koncentrační tábor Gross-Rosen

Vyražme na zajímavý školní výlet kousek za hranice - do polské Osowky - tajné nacistické podzemní továrny. Vstoupíte do tajemného podzemí, kde vás čeká spousta interaktivních výukových modelů, na kterých názorně uvidíte, jak celá továrna vznikala, jak v ní vězni pracovali, za jakých podmínek... Dále budete moct vidět velké množství dochovaných artefaktů z 2.sv.v. - zbraně, nářadí, různé náčiní, automobil ... A aby toho nebylo málo, a to je pouze pro odvážně, můžete se projet v podzemí výsadkářskou loďkou, a když z ní vystoupíte, projít se po visutých dřevěných lávkách... ale pozor na vodu. Když budete mít oči na stopkách a nebudete moc hluční, možná vás objeví i současní žijící obyvatelé, o jejichž životě se také dozvíte hodně zajímavostí... Celá exkurze je vhodná tím, že zároveň propojuje hned tři vyučovací předměty - dějepis, zeměpis a přírodopis. Celá exkurze opravdu stojí za to, takže určitě neváhejte.

Po absolvování první části se přesuneme do 54 km vzdáleného koncentračního tábora Gross-Rosen, kde nás bude čekat 2-3hodinová komentovaná prohlídka s filmem v kině.

"Koncentrační tábor Gross-Rosen v letech 1941 až 1945"

Přibližně 60 kilometrů jihozápadně od Wrocławi (216 km od Prahy) se nacházel koncentrační tábor Gross-Rosen (polsky Rogoźnica). Byl založen v létě 1940, původně jako pobočka tábora Sachsenhausen, v sousedství granitového lomu. O necelý rok později, 1. května 1941 se stal Gross-Rosen samostatným koncentračním táborem, který fungoval až do února 1945. Ve funkci jeho velitele se vystřídali Arthur Rödl, Wilhelm Gideon a Johannes Hassebroock. Zpočátku byli vězňové tábora využíváni na práci v lomu, který vlastnila společnost SS-Deutsche Erd und Steinwerke GmbH, a při budování samotného tábora. Postupně vznikly další pobočné tábory v okolí. Počet vězňů v táboře neustále rostl, z přibližně jednoho a půl tisíce v roce 1941 až na téměř sto tisíc v době likvidace tábora. Celkový počet lidí vězněných během druhé světové války v táboře Gross-Rosen se blíží 125 tisícům obětí různých národností. Největší skupinu mezi nimi představovali Židé. Odhaduje se, že smrt zde nalezla asi třetina všech vězňů. Životní a pracovní podmínky židovských vězňů pod dozorem sadistických nacistických strážců byly obzvlášť kruté a nelidské. Těžká práce za velmi malých přídělů potravin způsobovala vysokou úmrtnost. Židovským vězňům bylo odpíráno lékařské vyšetření a bylo jim zakázáno mluvit s ostatními vězni.

V únoru 1945 byli vězni hlavního tábora v Gross-Rosenu (Rogoźnica) evakuováni. 13. února poslední transport odešl a sovětská armáda převzala opuštěný tábor. V březnu 1947 byl oficiálně předán polským úřadům, které začaly organizovat táborový areál a zajišťovaly jeho památky. Dne 11.09.1947 byl založen Výbor pro ochranu Gross-Rosen (Komitet Ochrony Gross-Rosen). Bylo uspořádáno mauzoleum na památku obětí KL Gross-Rosen a na jeho vybudování byly získány finanční prostředky. 2. listopadu 1947 slavnostní založení pamětního mauzoleum navrhl Adam Procki. K jeho odhalení došlo na podzim roku 1953. Popel vězňů byl umístěn do mauzolea.

Vzdálenost z Gross-Rosenu do Hradce Králové je pouze 125 km. Pro prohlídku podzemní továrny se doporučuje oblečení, které si můžete umazat a pevné boty (nejlépe nepromokavé boty či gumovky). V podzemí je po celý rok kolem 8 stupňů Celsia.

Přibližný počet obětí KT Gross-Rosen činí zhruba 40 000.

Prohlídku budu překládat z němčiny do češtiny. Doba prohlídky v tajné podzemní továrně  Osowka je zhruba na 1,5 h., v Gross Rosenu: 2-3 hodiny

Cena žáka se všemi vstupy v obou táborech (Osowka a Gross-Rosen), poplatky, průvodcem a překlad: od 500 Kč/žáka

Cena celodenní prohlídky samostatného koncetračního tábora Gross-Rosen s rozšířenýchm programem: od 350,- Kč/žáka

V Gross Rosenu bude před prohlídkou projekce filmu v kinosálu, poté bude následovat komentovaná prohlídka. Po prohlídce je možné si projít řadu výstav. Není zde problém strávit celý den. 

Příští prohlídky

18.10.2020 Celodenní prohlídka celého Terezína

Terezínská půda
Celodenní prohlídka bývalého židovského ghetta v Terezíně, kde navštívíme místa, kam byste se…
VÍCE

3.-4.10. Krakow-Osvětim

Birkenau
Podzimní dvoudenní Polsko - Kraków a Osvětim 3. - 4. 10. nabízím dvoudenní výlet s přespáním v Krakowě.…
VÍCE

Osvětim - podzim/zima 2020

Březinka-Osvětim
Prosím zájemce o exkurzi do celého areálu Osvětimi, aby mi poslali svá jména, protože památník Osvětim…
VÍCE

Jeruzalémská a Staronová synagoga

Jeruzalémská synagoga
Pojďe se podívat bez davů turistů na nejvýznamnější a nekrásnější dvě synagogy v Praze - Staronovou a…
VÍCE

od září 2020 pro školy - přednáška ve Vaší škole

Benátky1
Nabízím základním a středním školám celodenní přednášku ve Vaší škole na…
VÍCE

Na kole přes Staré Splavy a Doksy kolem celého Máchova Jezera

architektonické skvosty
Tak když ne Osvětim, Terezín, Prahu, Litoměřice...tak co takhle něco pozitivního a zažít celodenní 16 km tůra na kole okolo…
VÍCE

Úštěk - synagoga, rabínský dům, muzeum a židovský hřbitov

ustěk
Celodenní prohlídka synagogy, rabínského domu s muzeem a prohlídka židovského hřbitova. Během celodenního…
VÍCE

Podzim 2020 Solný důl Wieliczka+ Krakow+ Osvětim-Birkenau

IMG_7508
začneme prohlídku jednou z největších atrakcí Polska, která spadá pod Unesco - solné doly WieliczkaSolný důl…
VÍCE

Celodenní výlet s průvodcem do koncentračních táborů

IMG_0311
Pro skupiny nebo školy se nabízím jako překladatel a průvodce pro prohlídky koncentračních táborů jako: Flössenburg…
VÍCE