Dr. Josef Mengele

Josef Mengele a jeho zločiny v koncentračním táboře Auschwitz-Birkenau

K tématu Dr. Josef Mengele, který byl zván také jako "Anděl smrti",  bylo už mnoho napsáno. Způsobem, který stopuje jeho obraz a který byl do nedávna na seznamu nejhledanějších zločinců, by mohlo vyvolat dojem, že to byl zvláštní případ mezi ostatními německými lékaři a jeho účast na zločinech, které páchal, byla charakterizovaná jeho individuálními vlastnostmi. Toto hodnocení však ignoruje nejdůležitější - analýza systému, ve kterém se Dr. Josef Mengele nacházel. 

Jak se mohlo stát, že Dr. Mengele, který jako každý jiný lékar dal Hypokratovu přísahu, nadějný lékar, který se spicializoval na genetiku, zastánce eugeniky (Eugenika je sociálně-filosofický směr zaměřený na studium metod, které povedou k dosažení co nejlepšího genetického fondu člověka. Pojem eugenika byl poprvé použit v 19. století britským matematikem a vědcem Francisem Galtonem), poslal tisíce lidí na smrt a mohl pro vědecké účely zabíjet děti?

Pracovní kariéra, pozdějí také zločinecká činnost mají spojitost se zájmem o genetiku, která hrála v nacistické ideologii významnou roli. Vědečtí spoluzakladatelé této ideologie, o hlásání nadřezenosti germánské rasy nad ostatními rasami, použili pro své účely pohled anglického profesora jménem: Sir Franciis Galton, od kterého vycházelo učení eugeniky. Ve smyslu tohoto pohledu je možné zdokonalit dědičnost lidské rasy. Galtonova eugenika měla především sloužil společnosti a lidem. Zdokonalení lidské rasy by mělo probíhat stanovením pozitivní dědičností a jejím zdokonalením a součastně omezit negativní vlohy, jako třeba dědičné choroby.  

Tyto cíle se  měly dosáhnout při sytuacích jako:  projednávání v předmanželských poradnách, prostřednictvím propagace cíleného mateřství, v boji proti alkoholismu a proti pohlavním onemocněním, díky zajíštění hygienických podmínek a díky duševní hygieně (sportovní cvičení). Zpočátku si získala eugenika své stoupence v Německu, Anglii, USA i v Kanadě

Příští prohlídky

1.3. Celodenní prohlídka synagog v Praze

50748134_10218319068955032_8690003249777868800_n
před 10 hod v Maiselova 15 v rezervačním infocentru Židovského muzea v Praze začneme prohlídku pražských synagog.…
VÍCE

12.4. Prohlídka Prahy

IMG_5787
Celodenní prohlídka Prahy, která začne na Václavském náměstí. Projdeme si pasáž Lucerna. Dále Vám…
VÍCE

4.4.,18.4.,1.5, 2.5., 23.5.,6.6. a 20.6.duben - Jarní celodenní prohlídky celého Terezína

hotel1
Celodenní prohlídka celého bývalého židovského ghetta s muzei, výstavami, původní půdou z doby ghetta, kde se…
VÍCE

21.4.2020 Jom ha-šoa - den památky šoa a hrdinství

rampa v Osvětimi
Termín pro Jom ha-šo'a byl ustanoven na datum 27. nisanu podle židovského kalendáře, což připadá na…
VÍCE

8.-9.5.2020 Solný důl Wieliczka+ Krakow+ Osvětim-Birkenau

IMG_7508
V pátek 8.května v 10:45 začneme prohlídku jednou z největších atrakcí Polska, která spadá pod Unesco - solné…
VÍCE

Celodenní výlet s průvodcem do koncentračních táborů

IMG_0311
Pro skupiny nebo školy se nabízím jako překladatel a průvodce pro prohlídky koncentračních táborů jako: Flössenburg…
VÍCE