"Sauna" v Birkenau

Sprchy v táboře Birkenau, tzv. Sauny, byly zvláštní objekty. Zde se museli podrobit noví vězni, kteří přišli do tábora, příjímací proceduře, vzali jim jejich osobní identitu a proměnili lidi v čísla. Zde byl v táboře začátek "odličtění". Tento objekt byl po konzervárenské renovaci dle představ zrekonstruován tak, aby se ukázala důležitost těchto největších sprch v táboře, které hrály významnou roli života vězně v táboře. 

V této celé budově se člověk pohybuje po skleněné podlaze, aby se původní podlaha neponičila. 

Tato budova se nachází v zadní části tábora, kde se shromažďoval ve skladech ukradený majetek obětí, krematoria a plynové komory. V zadní části tété budovy spatříte výstavu, kde jsou k vidění fotografie, které se nacházely v zavazadlech vězňů, kteří přijeli do Osvětimi. Tyto fotografie se našli v táboře po Osvobození 27.1. 1945. 

Tyto fotografie jsou obzvláště hodnotné tím, prezentují nejen jejich osobu a jejich rodinné příběhy, ale i scény z jejich všedního normálního rodinného života. Tyto fotky můžeme prakticky porovnat s našimi fotografiemi s našeho rodinného alba.....

Je tu ale jeden zásadní rozdíl..., že ti, co jsou na těchto fotografiích...tak holocaust jim tento svět totálně zničil...

Ikdyž tyto fotografie lidí pocházejí pouze z 2 měst, zastupují zde prakticky celý národ, který byl dle nacistů určen k vyhlazení. Proto už to slovo "Auschwitz" má symboliku mnohem hlubší...  Na některých fotkách je zřetelně vidět žutá davidova hvězda...a po jejich pozdějším zavreždění není už skoro nikde žádná zmíňka. 

Přepravní vozík, do kterého se sypal popel zpopelněných, který je vidět v poslední části výstavy, poukazuje na smutný osud lidí, který je čekal zde, v Osvětimi. 

Právě se chceme snažit o uchování vzpomínek na lidi, kteří byli stejní jak my..měli stejné starosti i radosti a nebyli to pouze jen čísla, které byly dány do nějaké kategorie.

Doufáme, že tyto obrazy Vás navedou k zamyšlení, kam může směřovat myšlenka rasové ideologie, nacismu a nenávisti a součastně můžeme přemýšlet nad svímáním současného všechní dne a současného světa...

Příští prohlídky

Prohlídka Prahy

IMG_5787
Celodenní prohlídka Prahy, která začne na Václavském náměstí. Projdeme si pasáž Lucerna. Dále Vám…
VÍCE

1.5, 2.5., 23.5.,6.6. a 20.6.duben - Jarní celodenní prohlídky celého Terezína

hotel1
Celodenní prohlídka celého bývalého židovského ghetta s muzei, výstavami, původní půdou z doby ghetta, kde se…
VÍCE

Úštěk - synagoga, rabínský dům, muzeum a židovský hřbitov

ustěk
Celodenní prohlídka synagogy, rabínského domu s muzeem a prohlídka židovského hřbitova. Během celodenního…
VÍCE

21.4.2020 Jom ha-šoa - den památky šoa a hrdinství

rampa v Osvětimi
Termín pro Jom ha-šo'a byl ustanoven na datum 27. nisanu podle židovského kalendáře, což připadá na…
VÍCE

8.-9.5.2020 Solný důl Wieliczka+ Krakow+ Osvětim-Birkenau

IMG_7508
V pátek 8.května v 10:45 začneme prohlídku jednou z největších atrakcí Polska, která spadá pod Unesco - solné…
VÍCE

Celodenní výlet s průvodcem do koncentračních táborů

IMG_0311
Pro skupiny nebo školy se nabízím jako překladatel a průvodce pro prohlídky koncentračních táborů jako: Flössenburg…
VÍCE