Radiovysílač Gliwice (Gleiwitz)

Gliwická provokace - pro soukromé a školní skupiny vhodná zastávka při cestě do Osvětimi/Krakowa. Pod vysílačem se nachází velký park a v budově vysílače malé muzeum s kinem promítající film, který ukazuje události, které vedly k vypuknutí 2. světové války. 

Ve dnech před Druhou světovou válkou bylo německou skupinou v německo-polském pohraničí vyprovokováno mnoho incidentů. Jejích cílem bylo dát do podvědomí světu, že Německo muselo udělat nějaké obranné opatření, neboť Polsko stále narušovalo německo-polskou hranici. Tato akce byla vedená důstojníkem SS Alfredem Helmutem Naujockem. Dva týdny čekal v hotelu na povel k vyvolání akce, který zněl: "Babička zemřela". Tato zpráva byla 31.8.1939 telefonicky předána šéfem tajné policie SS-Gruppenführerem Reinhardem Heydrichem.

Naujockova skupina se vyskytla krátce před osmou hodinou večerní na ploše vysílače. Na osobní rozkaz Himmlera byl počet stráží snížen na minimum. Útočníci vstoupili do budovy přes strojovnu, ve které byl velký hluk. Z tohoto důvodu je nikdo z pracovníků, kteří měli noční směnu, neviděl. Skupina, kterou vedl Naujock se vydávala za bojovou polskou skupinu a terorizovala přítomné. 

Cílem akce bylo přečíst polskou výzvu v polštině a představit tím poláky jako agresory. Budova, do které agresoři vnikli, sloužila jako vysílač signálu. Zvukové studio a mikrofon se ale nacházelo ve vedlejší budově. Naujock a jeho muži nutili zaměstnance se zbraněmi v ruce, aby jim vysvětlili, jak vysílat z nového vysílače. Na konci se útočníkům podařilo nouzový vysílač signálu nalézt. Kvůli technické poruše, chybnému zapojení mikrofonu nebo záměrné sabotáže jednoho ze zaměstnanců mohl pravděpodobně jen část zprávy odvysílána do éteru. Volání začalo následnými slovy: "Pozor, zde mluvi Gliwice, vysílač se nachází v polských rukou."

Bez zjištění, že se akce nepodařila, utekla skupina z místa činu. Hned poté udělala gestapo poslední bod svého plánu. Aby se uvěřilo polskému útoku, byl pravděpodobně před budovou vysílače zadržený hornoslezan Franz Honiok zastřelen. On to byl prakticky první oběť Druhé svétové války. Ještě v ten den informoval berlínský radiovysílač o údajném přepadení polskými povstalci. 1. září  o tom informoval denní tisk, mimojiné také "Der Oberschlesische Wanderer".

Tím bylo Polsku dáno za vinu, že rozdmýchalo válku a Německo tam bylo představeno jako oběť. Protože už 1.září vypukla válka a krátce na to Velká Británie a Francie Třetí řiší vyhlásilo válku, upadla událost z Gliwitz do zapomnění. Ohledně těhto detailů se dozvěděla veřejnost terpve po konci války z výslechů Alfreda Naujocka v rámci Norimberských procesů v roce 1946.

Příští prohlídky

18.9., 25.9. Prohlídka židovského ghetta v Terezíně

IMG_8094
Komentovaná prohlídka po bývalém ghettu v Terezíně, podzemní chodby atd. Ukáži dobové rytiny,…
VÍCE

27.9.2021 KT Mauthausen

KZ Mauthausen
2 hodinová komentovaná prohlídka s průvodcem po bývalém území koncentračního tábora Mauthausen a…
VÍCE

30.10.2021 Osvětim

Birkenau
(6 hodinová) prohlídka celého kompelxu Auschwitz I a Auschwitz II. Rezervace jmen s předmětem: Osvětim na: lukas210@post.cz Video od BBC zde
VÍCE

Online přednáška u Vás ve škole

Benátky1
Vážená paní ředitelko, pane řediteli, jako profesionální průvodce po Židovském muzeu v Praze, Terezíně a…
VÍCE

Gross-Rosen - Krakow - Osvětim Březinka

dětský blok
Prohlídka koncentračního tábora Gross-Rosen, města Krakow a poté celý komplex koncentračního a vyhlazovacího…
VÍCE

po pandemii:Buchenwald a Mittelbau-Dora

csm_US-Luftaufklaerung_-Ende-April-1945_2b143e84aa
V sobotu: Celodenní podrobná prohlídka celého areálu koncentračního tábora Buchenwald s pedagogickými…
VÍCE

Jeruzalémská a Staronová synagoga

Jeruzalémská synagoga
Pojďe se podívat bez davů turistů na nejvýznamnější a nekrásnější dvě synagogy v Praze - Staronovou a…
VÍCE

od září 2020 pro školy - přednáška ve Vaší škole

Benátky1
Nabízím základním a středním školám celodenní přednášku ve Vaší škole na…
VÍCE

Podzim 2020 Solný důl Wieliczka+ Krakow+ Osvětim-Birkenau

IMG_7508
začneme prohlídku jednou z největších atrakcí Polska, která spadá pod Unesco - solné doly WieliczkaSolný důl…
VÍCE

Celodenní výlet s průvodcem do koncentračních táborů

IMG_0311
Pro skupiny nebo školy se nabízím jako překladatel a průvodce pro prohlídky koncentračních táborů jako: Flössenburg…
VÍCE