Památník Terezín, to není jenom Malá pevnost, nýbrž i samotné město - Terezínské ghetto, které sloužilo jako shromaždiště židů. Nejenom, že v Terezíně sám žiji, ale také neustále pátrám po nových informacích. Nabízím Vám tak nezapomenutelný zážitek v podobě několikahodinové prohlídky míst, kam se běžný návštěvník jen tak nepodívá a podám Vám informace, které podtrhují autentičnost tohoto místa a jeho minulosti.
Další věc, kterou Vám rád zprostředkuji při Vaší návštěvě, je výstava Terezínské půdy s výkladem o židovských tradicích, zvycích a základní informace o židovském ghettu. Poslechněte si příběhy, ze kterých mrazí. Podívejte se na jedinečné místo, které není běžnou zastávkou většiny průvodců. Nedávno se mi také podařilo návázat kontakt s dětmi lidí, kteří na této půdě žili a poskytly mi informace z úplně jiného úhlu.
Celodenní prohlídka terezínskeho židovského ghetta...
Celodenní prohlídka pražského ghetta se všemi synagogami...

Celodenní prohlídka od Václavského náměstí až do Pražský hrad s místními legendami, pověstmi, kostely, Karlovým mostem atd..

NABÍDKA A CENÍK

Historie policejní věznice gestapa - Malá pevnost Terezín

Malá pevnost Terezín - Gestapo

Terezínská pevnost (Theresienstadt) se začala stavět v roce 1780 za vlády císaře Josefa II., který na počest své matky, která byla Marie Terezie nechal přejmenovat. V roce 1790 byla stavba dokončena a vyhlášena za obraněschopnou. Až do roku 1888 se vlastně nikdy proti Prusům nebojoval a poté byla pevnost využívána jako posáskové město, protože statut bojové pevnosti byl zrušen. 

Malá pevnost byla od počátku využívaná jako věznice a trestnice pro vojenské a politické vězně. Byli sem také posílání různí odpůrci habsburské monarchie. Byli zde vězněni atentátníci na následníka trůnu ferdinanda d'Este a jeho choť Žofii Chodkovou. Tento atentát byl signálem k vypuknutí I. světové války. Z atentátníků zde byli vězněni: Gavrilov Princip, Nedeljko Čabrinovič a Trifko Grabež. Protože atentátníci nebyli plnoletí, nedostali trest smrti ale 20 let těžkého žaláře. Všichni zde zemřeli. Gavrilo Princip zemřel ve městě ve vojenské nemocnici. Byl pochován na hřbitově v nedalekých Bohušovicích a poté byly jeho ostatky převezeny do Sarajeva. jeden z hlavních atentátníků ze Sarajeva z roku 1914

Také po vzniku Československa (28.10. 1918) zde byla stále věznice a trestnice. Poté po "mnichovské dohodě" v roce 30.9. 1938 se protory začali využívat jako přechodné "ubytovny" pro české uprchlíky z održeného pohraničí, kde náhle vládl už nacistický režim (nedaléké Litoměřice už byli v Říši). 15.3. 1939 vstoupil Adolf Hitler do zbytku Československa, který se poté nazval Protektorát Böhmen und Mähren. Hned druhý den byla Malá pevnost nacisty zneužita pro zatčení prvních českých komunistů a lidí, kteří byli proti politice Adolfa Hitlera. (Akce Gitter). Nacistické násílí stále stoupalo, kapacit pro zatýkání a věznění vězňů ubývalo. Proto se v červnu 1940 rozhodlo o zřízení stále věznice, která spadala pod pankráckou věznici v Praze. Poté se věznice stala podřízené velitelství pražského gestapa. Hlavním dozorcem tu byl od začátu do konce obávaný sadista Hendrich Jöckel. Hlavní velitel věznice Gestapa na Malé pevnosti v Terezíně. Foto z jeho popravy v Litoměřicích na dvoře dnešní věznice

V průběhu války se podmínky vězňů stále zhoršovaly a dá se řici, že se podobaly koncentračnímu táboru. Počet vězňů se stále navyšoval a zvyšovalo se jejich pracovní nasazování do práce. Nebyly zde žádné plynové komory a nebyly zde prováděny žádné medicínské pokusy !!!

Byli sem hlavně přiváděni vězni, kteří nebyli dostatečně vyslechnuti a tak výslechy se prováděli právě také zde. Odtud byli posiláni do dalších pracovních či koncentračních táborů nebo káznic. (Mauthausen, Osvětim, Ravensbrück, Dachau, Sachsenhausen, Flössenbürg, Aichach, Wroclav, Dresden, Zwickau, Waldheim, Bergen-Belsen a další)

Termíny dalších prohlídek

8.12.2018 Legendy starého města pražského pro děti

250px-Vysoká_synagoga_za_šera
Další celodenní prohlídku začneme na Staroměstkém náměstí, poté se vydáme do oblasti…
VÍCE

5.1. 2019 Celodenní prohlídka Malé pevnosti - věznice gestapa

IMG_0802
Bude se jednat o podrobnou prohlídku bývalé pobočky pražského gestapa ve všemi výstavami a kinemProgram:10:hod -…
VÍCE

15.12. 2018 Celodenní prohlídka terezínského židovského ghetta

IMG_0776
pro velký zájem další termín !!! Celodenní prohlídka terezínského židovského ghetta…
VÍCE

16.2.2019 Komentovaná prohlídka terezínské bastionové pevnosti

IMG_0561
Celodenní komentovaná prohlídka barokní pevnosti z 18. století z hlediska stavitelství a funkčnosti s expertem na tuto…
VÍCE

9.3.2019 - Osvětim - Birkenau

birkenau
9.3.2019 bude Den památky obětí vyhlazení terezínského rodinného tábora v Osvětimi-Birkenau. V sobotu 9.3. 2019 bude z…
VÍCE