Památník Terezín, to není jenom Malá pevnost, nýbrž i samotné město - Terezínské ghetto, které sloužilo jako shromaždiště židů. Nejenom, že v Terezíně sám žiji, ale také neustále pátrám po nových informacích. Nabízím Vám tak nezapomenutelný zážitek v podobě několikahodinové prohlídky míst, kam se běžný návštěvník jen tak nepodívá a podám Vám informace, které podtrhují autentičnost tohoto místa a jeho minulosti.
Další věc, kterou Vám rád zprostředkuji při Vaší návštěvě, je výstava Terezínské půdy s výkladem o židovských tradicích, zvycích a základní informace o židovském ghettu. Poslechněte si příběhy, ze kterých mrazí. Podívejte se na jedinečné místo, které není běžnou zastávkou většiny průvodců. Nedávno se mi také podařilo návázat kontakt s dětmi lidí, kteří na této půdě žili a poskytly mi informace z úplně jiného úhlu.
Celodenní prohlídka terezínskeho židovského ghetta...
Celodenní prohlídka pražského ghetta se všemi synagogami...

Celodenní prohlídka od Václavského náměstí až do Pražský hrad s místními legendami, pověstmi, kostely, Karlovým mostem atd..

NABÍDKA A CENÍK

Historie policejní věznice gestapa - Malá pevnost Terezín

Malá pevnost Terezín - Gestapo

Terezínská pevnost (Theresienstadt) se začala stavět v roce 1780 za vlády císaře Josefa II., který na počest své matky, která byla Marie Terezie nechal přejmenovat. V roce 1790 byla stavba dokončena a vyhlášena za obraněschopnou. Až do roku 1888 se vlastně nikdy proti Prusům nebojoval a poté byla pevnost využívána jako posáskové město, protože statut bojové pevnosti byl zrušen. 

Malá pevnost byla od počátku využívaná jako věznice a trestnice pro vojenské a politické vězně. Byli sem také posílání různí odpůrci habsburské monarchie. Byli zde vězněni atentátníci na následníka trůnu ferdinanda d'Este a jeho choť Žofii Chodkovou. Tento atentát byl signálem k vypuknutí I. světové války. Z atentátníků zde byli vězněni: Gavrilov Princip, Nedeljko Čabrinovič a Trifko Grabež. Protože atentátníci nebyli plnoletí, nedostali trest smrti ale 20 let těžkého žaláře. Všichni zde zemřeli. Gavrilo Princip zemřel ve městě ve vojenské nemocnici. Byl pochován na hřbitově v nedalekých Bohušovicích a poté byly jeho ostatky převezeny do Sarajeva. jeden z hlavních atentátníků ze Sarajeva z roku 1914

Také po vzniku Československa (28.10. 1918) zde byla stále věznice a trestnice. Poté po "mnichovské dohodě" v roce 30.9. 1938 se protory začali využívat jako přechodné "ubytovny" pro české uprchlíky z održeného pohraničí, kde náhle vládl už nacistický režim (nedaléké Litoměřice už byli v Říši). 15.3. 1939 vstoupil Adolf Hitler do zbytku Československa, který se poté nazval Protektorát Böhmen und Mähren. Hned druhý den byla Malá pevnost nacisty zneužita pro zatčení prvních českých komunistů a lidí, kteří byli proti politice Adolfa Hitlera. (Akce Gitter). Nacistické násílí stále stoupalo, kapacit pro zatýkání a věznění vězňů ubývalo. Proto se v červnu 1940 rozhodlo o zřízení stále věznice, která spadala pod pankráckou věznici v Praze. Poté se věznice stala podřízené velitelství pražského gestapa. Hlavním dozorcem tu byl od začátu do konce obávaný sadista Hendrich Jöckel. Hlavní velitel věznice Gestapa na Malé pevnosti v Terezíně. Foto z jeho popravy v Litoměřicích na dvoře dnešní věznice

V průběhu války se podmínky vězňů stále zhoršovaly a dá se řici, že se podobaly koncentračnímu táboru. Počet vězňů se stále navyšoval a zvyšovalo se jejich pracovní nasazování do práce. Nebyly zde žádné plynové komory a nebyly zde prováděny žádné medicínské pokusy !!!

Byli sem hlavně přiváděni vězni, kteří nebyli dostatečně vyslechnuti a tak výslechy se prováděli právě také zde. Odtud byli posiláni do dalších pracovních či koncentračních táborů nebo káznic. (Mauthausen, Osvětim, Ravensbrück, Dachau, Sachsenhausen, Flössenbürg, Aichach, Wroclav, Dresden, Zwickau, Waldheim, Bergen-Belsen a další)

Termíny dalších prohlídek

20.1. Celodenní prohlídka celého pražského židovského ghetta (plně obsazeno)

licence průvodce židovského muzea
Celodenní prohlídka synagog pražského židovského ghettaBěhem prohlídky probereme témata jako: židovské zvyky,…
VÍCE

26.1.2019 Celodenní výlet do koncentračního tábora Gross-Rosen v Polsku

ubikace vězňů
Předběžně akce na 26.1.20194-5 hodinová komentovaná prohlídka koncentračního tábora Gross-Rosen v Polsku. (120 Km od…
VÍCE

27.1.2019 „PIETA – PŘIPOMÍNKA – PAMĚŤ“

vrchlabská
Město Terezín, Vysoká škola aplikované psychologie v Terezíně, Institut Terezínské iniciativy a Lukáš…
VÍCE

16.2.2019 Komentovaná prohlídka terezínské bastionové pevnosti

IMG_0561
Celodenní komentovaná prohlídka barokní pevnosti z 18. století z hlediska stavitelství a funkčnosti s expertem na tuto…
VÍCE

9.3.2019 - Osvětim - Birkenau

birkenau
9.3.2019 bude Den památky obětí vyhlazení terezínského rodinného tábora v Osvětimi-Birkenau. V sobotu 9.3. 2019 bude z…
VÍCE

3.3. Celodenní prohlídka celého pražského židovského ghetta

IMG_20180508_094437
Celodenní prohlídka synagog pražského židovského ghettaBěhem prohlídky probereme témata jako: židovské zvyky,…
VÍCE

19.4. Celodenní zájezd do koncentračního tábora Dachau

49203191_2129512597362118_1891199187056328704_n
http://www.dezka.cz/zajezdy/nemecko/jednodenni-zajezdy/dachau/koncentracni-tabor-dachau-19021601/?persons=18,18 Cestovní kancelář Dezka bude…
VÍCE

Celodenní výlet s průvodcem do koncentračních táborů

IMG_0311
Pro skupiny nebo školy se nabízím jako překladatel a průvodce pro prohlídky koncentračních táborů jako: Flössenburg…
VÍCE