Dr. Josef Mengele

Josef Mengele a jeho zločiny v koncentračním táboře Auschwitz-Birkenau

K tématu Dr. Josef Mengele, který byl zván také jako "Anděl smrti",  bylo už mnoho napsáno. Způsobem, který stopuje jeho obraz a který byl do nedávna na seznamu nejhledanějších zločinců, by mohlo vyvolat dojem, že to byl zvláštní případ mezi ostatními německými lékaři a jeho účast na zločinech, které páchal, byla charakterizovaná jeho individuálními vlastnostmi. Toto hodnocení však ignoruje nejdůležitější - analýza systému, ve kterém se Dr. Josef Mengele nacházel. 

Jak se mohlo stát, že Dr. Mengele, který jako každý jiný lékar dal Hypokratovu přísahu, nadějný lékar, který se spicializoval na genetiku, zastánce eugeniky (Eugenika je sociálně-filosofický směr zaměřený na studium metod, které povedou k dosažení co nejlepšího genetického fondu člověka. Pojem eugenika byl poprvé použit v 19. století britským matematikem a vědcem Francisem Galtonem), poslal tisíce lidí na smrt a mohl pro vědecké účely zabíjet děti?

Pracovní kariéra, pozdějí také zločinecká činnost mají spojitost se zájmem o genetiku, která hrála v nacistické ideologii významnou roli. Vědečtí spoluzakladatelé této ideologie, o hlásání nadřezenosti germánské rasy nad ostatními rasami, použili pro své účely pohled anglického profesora jménem: Sir Franciis Galton, od kterého vycházelo učení eugeniky. Ve smyslu tohoto pohledu je možné zdokonalit dědičnost lidské rasy. Galtonova eugenika měla především sloužil společnosti a lidem. Zdokonalení lidské rasy by mělo probíhat stanovením pozitivní dědičností a jejím zdokonalením a součastně omezit negativní vlohy, jako třeba dědičné choroby.  

Tyto cíle se  měly dosáhnout při sytuacích jako:  projednávání v předmanželských poradnách, prostřednictvím propagace cíleného mateřství, v boji proti alkoholismu a proti pohlavním onemocněním, díky zajíštění hygienických podmínek a díky duševní hygieně (sportovní cvičení). Zpočátku si získala eugenika své stoupence v Německu, Anglii, USA i v Kanadě

AKTUALITY

4.-5.1.2020 2denní prohlídka: Terezín+Osvětim

ženský blok
2-denní prohlídka pro max. 22 lidí! !!!!V sobotu bude celodenní prohlídka celého Terezína (bývalé…
VÍCE

Celodenní výlet s průvodcem do koncentračních táborů

IMG_0311
Pro skupiny nebo školy se nabízím jako překladatel a průvodce pro prohlídky koncentračních táborů jako: Flössenburg…
VÍCE

Vánoční vouchery na rok 2020

praha
Připravil jsem pro zájemce vouchery v hodnotě 1000 kč, které můžete například někomu darovat k Vánocům. Téma prohlídky:…
VÍCE