Děti v Osvětimi - historický přehled

Na základě dochovaných dokumentů se dá velice těžko zjistit, kolik dětí bylo posláno do koncentračního tábora Auschwitz. Dále se dá těžce zjistit, kolik jich bylo registrováno jako "vězni", kolik jich bylo zabito a kolik jich tam zemřelo. Na základě částečných dochovaných dokumetů z tábora a odhadovaných údajů se dá říci, že mininálně  1,3 milionu transportovaných lidí do Auschwitz-Birkenau bylo posláno zhruba 232 000 děti ve věku pod 18 let. Toto číslo obsahuje zhruba 216 000 Židů, 11 000 Rómů, mininálně 3000 Poláků a zhruba kolem 1000 Bělorusů, Rusů, Ukrainců atd. 

Mezi zhruba 400 000 registrovanými vězni bylo přes 23 500 dětí. 

Židovské děti:

Nejrozsáhlejší skupina deportovaných dětí byly děti židovského původu. Byly většinou poslány se svými rodiči v tzv. "Konečném řešení židovské otázky", což znamenalo naprosté vyhlazení evropských židů. Protože byly děti zařazeny do skupiny nepráceschopných, byly okamžitě odvedeny do plynových komor a tam zavražděny. Nebo byly lékaři SS vybrány na hrůzné pseudo-experimentální pokusy (od půlky roku 1943) pro Dr. Josefa Mengeleho. 

Jinak se vyvíjel osud židovských dětí, kteří byly poslány do Osvětimi mezi zářím 1943 a květnem 1944 z terezínského ghetta. Tyto transporty byly ubytovány v Birkenau v sektoru BIIb, kde mohly být děti se svými rodiči. Tento tzv. "Rodinný terezínský tábor" vydržel 11 měsíců (podobně jako "Cikánský tábor") a měl být využit na propagandistické účely. 

Cikánské děti: 

Druhá největší skupina dětí v Osvětimi byly rómské děti, kteří tam byly podobně stejnou dobu jako Židé z Terezína (17 měsíců - od února 1943 do srpna 1944). Byly "ubytovány" v sektoru BIIe. Mezi 11 000 dětmi, kteří byly dány do tohoto sektoru, bylo na 9500 dětí věku pod 15 let a 378 tam přišlo na svět. 

Určitou dobu tam tyto děti měl určitá "privilegia". Byly tam spolu se svými blízkými a rodinou a dostávaly částečně lepší jídlo. V létě 1943 byl na rozkaz Dr. Mengeleho, hlavního lékaře SS tohoto tábora, zřízena "dětská školka", která sloužila jako jesle a zároveň jako školka. Bylo tam dětské hřiště s obyčejným kolotočem, pískovištěm a klouzačkou. Tyto děti z této "školky" sloužily Dr. Mengelemu jako pokusní králíci pro jeho experimenty. 

Polské děti: 

Děti z oblastí Sovětského svazu:

Děti narozené v táboře: 

Osud dětí v táboře: 

Příští prohlídky

Prohlídka Prahy

IMG_5787
Celodenní prohlídka Prahy, která začne na Václavském náměstí. Projdeme si pasáž Lucerna. Dále Vám…
VÍCE

1.5, 2.5., 23.5.,6.6. a 20.6.duben - Jarní celodenní prohlídky celého Terezína

hotel1
Celodenní prohlídka celého bývalého židovského ghetta s muzei, výstavami, původní půdou z doby ghetta, kde se…
VÍCE

Úštěk - synagoga, rabínský dům, muzeum a židovský hřbitov

ustěk
Celodenní prohlídka synagogy, rabínského domu s muzeem a prohlídka židovského hřbitova. Během celodenního…
VÍCE

21.4.2020 Jom ha-šoa - den památky šoa a hrdinství

rampa v Osvětimi
Termín pro Jom ha-šo'a byl ustanoven na datum 27. nisanu podle židovského kalendáře, což připadá na…
VÍCE

8.-9.5.2020 Solný důl Wieliczka+ Krakow+ Osvětim-Birkenau

IMG_7508
V pátek 8.května v 10:45 začneme prohlídku jednou z největších atrakcí Polska, která spadá pod Unesco - solné…
VÍCE

Celodenní výlet s průvodcem do koncentračních táborů

IMG_0311
Pro skupiny nebo školy se nabízím jako překladatel a průvodce pro prohlídky koncentračních táborů jako: Flössenburg…
VÍCE