PROHLÍDKY

 1. Židovské ghetto v Terezíně s výstavou „Terezínská půda“

Prohlídku zahájíte v Terezínské pevnosti, kde se projdete důmyslně vypracovaným obranným systémem se složitým komplexem podzemních chodeb, který dosahuje délky až 30 km. Následuje unikátní výstava na půdě odhalující nástěnné malby, vzkazy a předměty, které tu zůstaly po lidech žijících v bývalém ghettu.

Po pauze na oběd se projdete samotným židovským ghettem, kde vám přiblížím každodenní život lidí, kteří sem byli za války umístěni, a kteří odtud byli posíláni do vyhlazovacích táborů.

Délka prohlídky: cca 7 hodin (od 10:00 do 17:00); lze zařídit i dvoudenní prohlídku s přespáním

Program prohlídky:

 • obranný systém opevnění
 • výstava Terezínská půda
 • bývalé židovské ghetto s objekty Památníku Terezín (modlitebna, kolumbárium, obřadní místnosti, krematorium - mimo sobotu)
 • v případě zájmu navíc komentovaná prohlídka o historii a stavbě pevnosti z 18. století a prohlídka podzemních chodeb s muzeem

  

2.Židovská Praha s prohlídkou pražských synagog

Celodenní komentovaná prohlídka pražských synagog a židovského hřbitova s povídáním o židovských tradicích, zvycích a historii.

3.Praha trochu jinak

Pojďme si společně projít zajímavá místa, kde se střídají různé architektonické styly a staré české legendy. Nahlédnout do pasáží na Václavském náměstí, navštívit kostely českých králů (například nejkrásnější barokní kostel sv. Mikuláše), Karlův most, Staroměstské náměstí nebo Pražský hrad. Zastavíme se v některé z malebných kavárniček a ve vyhlášeném lahůdkářství ochutnáme místní speciality.

4.Exkurze do bývalých koncentračních táborů mimo ČR

 

Bývalý koncentrační tábor v Osvětimi

Celodenní komentovaná prohlídka vyhlazovacího tábora Auschwitz I  a Auschwitz II-Birkenau.  

Komentovaná prohlídka jednoho z nejhorších míst historii lidstva, kde bylo zabito více než jeden milion nevinných lidských životů.

Termíny exkurze: Jaro 2020

Téma prohlídky: historie holocaustu, výstavba ostatních koncentračních a vyhlazovacích táborů a medicínské experimenty na vězních 

Místa, která navštívíme:

 • Auschwitz I (muzea, vězeňské bloky atd)
 • Auschwitz II - Březinka (táborové bloky a latríny)
  • Terezínský rodinný tábor, cikánský tábor, mužský a ženský blok, sektor Mexiko, budova tzv. Sauny s výstavou, zbytky plynových komor a místa, kam se vyhazoval lidský popel,  kolejová vlečka, kde probíhaly selekce, "Blok smrti" a jiné

 

Počet účastníků: 60 osob rozděleno do 2 skupin.

Plán exkurze:

 • Odjezd v sobotu kolem půlnoci z Litoměřic z autobusového nádraží, další zastávka: Černý Most (v 1:15 u východu z metra na autobusové zastávce směr z Prahy)
 • 9:00 začátek prohlídky v Auschwitz I
 • 11:30 přestávka na občerstvení
 • 12:30 - 15:00 Auschwitz II – Březinka

Doporučení pro účastníky:

Na cestu doporučuji uzavřít cestovní pojištění a vzít si nějakou svačinu, protože v Osvětimi I jsou velké davy turistů (i u kiosků).

Cena za celodenní komentovanou prohlídku celého komplexu: 600 Kč/žák

Dle zájmu mohou být prohlídky Dachau, Flossenbürg, Gross-Rosen.