Konference ve Wannsee pro školy

2-3 hodinová komentovaná prohlídka místa, kde se "zkoordinovalo" tzv."Konečné řešení židovské otázky". Seznámíme se s původními dokumenty a historickými fakty, které směřovaly k vyvraždění evropských židů. 

Konference Wannsee 20. ledna 1942 
   Na pozvání náčelníka bezpečnostní policie a SD, Reinharda Heydricha, v poledne 20. ledna 1942, ve vile na Großen Wannsee 58, se konala konference zástupců SS, NSDAP a několika říšských ministerstev. Tématem bylo „Konečné řešení židovské otázky“. Heydrich měl za cíl, aby bylo jeho vedení v deportacích uznáno a zapojit důležitá ministerstva a stranické úřady do příprav na vraždu evropských Židů.

 Současně musely být rozptýleny konflikty mezi civilními německými okupačními orgány v Polsku a v „Ostlandu“ s vůdci SS. Konference potvrdila úspěch SS v průběhu roku 1941 ve sporu mezi orgány o odpovědnosti za „řešení židovské otázky“. Účastníci podali návrhy a vznesli námitky v zájmu svých orgánů, ale dohodli se na spolupráci jako celku. Tím pádem se  vedoucí muži německého státního aparátu stali spolupachatelé, kteří o všem věděli. 

   Institucionální příslušnost účastníků a jejich postavení lze vidět na organizačním schématu vydaném v historické konferenční místnosti. Z toho vyplývá, že dokument vytvořený po konferenci ve Wannsee, který odkazoval na „schůzi státního tajemníka“, správně určoval charakter konference. Státní tajemníci realizovali to, co bylo dříve rozhodnuto na vyšší politické úrovni. Není proto správné občas tvrdit, že o vraždě evropských Židů bylo rozhodnuto na Wannsee konferenci. Konference má nicméně velký historický význam, protože sloužila ke koordinaci šíření genocidy do téměř celé Evropy.

AKTUALITY

2.11. celodenní prohlídka Litoměřic

IMG_6976
Celodenní prohlídka Litoměřic plná pověstí, bájí, duchů atd. Sraz v 10:00 hod u Biskupský pivovar sv.…
VÍCE

16.11.2019 Celodenní komentovaná prohlídka Osvětimi

Birkenau
Celodenní prohlídka celého komplexu Auschwitz a Birkenau s průvodcem. V pvní části ( Auschwitz 1)budu výklad průvodce…
VÍCE

4.-5.1.2020 2denní prohlídka: Terezín+Osvětim

ženský blok
2-denní prohlídka pro max. 22 lidí! !!!!V sobotu bude celodenní prohlídka celého Terezína (bývalé…
VÍCE

Celodenní výlet s průvodcem do koncentračních táborů

IMG_0311
Pro skupiny nebo školy se nabízím jako překladatel a průvodce pro prohlídky koncentračních táborů jako: Flössenburg…
VÍCE

Vánoční vouchery na rok 2020

praha
Připravil jsem pro zájemce vouchery v hodnotě 1000 kč, které můžete například někomu darovat k Vánocům. Jsou 3 druhy…
VÍCE