Konference ve Wannsee pro školy

2-3 hodinová komentovaná prohlídka místa, kde se "zkoordinovalo" tzv."Konečné řešení židovské otázky". Seznámíme se s původními dokumenty a historickými fakty, které směřovaly k vyvraždění evropských židů. 

Konference Wannsee 20. ledna 1942 
   Na pozvání náčelníka bezpečnostní policie a SD, Reinharda Heydricha, v poledne 20. ledna 1942, ve vile na Großen Wannsee 58, se konala konference zástupců SS, NSDAP a několika říšských ministerstev. Tématem bylo „Konečné řešení židovské otázky“. Heydrich měl za cíl, aby bylo jeho vedení v deportacích uznáno a zapojit důležitá ministerstva a stranické úřady do příprav na vraždu evropských Židů.

 Současně musely být rozptýleny konflikty mezi civilními německými okupačními orgány v Polsku a v „Ostlandu“ s vůdci SS. Konference potvrdila úspěch SS v průběhu roku 1941 ve sporu mezi orgány o odpovědnosti za „řešení židovské otázky“. Účastníci podali návrhy a vznesli námitky v zájmu svých orgánů, ale dohodli se na spolupráci jako celku. Tím pádem se  vedoucí muži německého státního aparátu stali spolupachatelé, kteří o všem věděli. 

   Institucionální příslušnost účastníků a jejich postavení lze vidět na organizačním schématu vydaném v historické konferenční místnosti. Z toho vyplývá, že dokument vytvořený po konferenci ve Wannsee, který odkazoval na „schůzi státního tajemníka“, správně určoval charakter konference. Státní tajemníci realizovali to, co bylo dříve rozhodnuto na vyšší politické úrovni. Není proto správné občas tvrdit, že o vraždě evropských Židů bylo rozhodnuto na Wannsee konferenci. Konference má nicméně velký historický význam, protože sloužila ke koordinaci šíření genocidy do téměř celé Evropy.

AKTUALITY

4.1. Celodenní prohlídka celého Terezína

IMG_0495
V sobotu bude celodenní prohlídka celého Terezína (Výstava pevnostního stavitelství, bývalé…
VÍCE

12.1.-16.1.2020 4-denní Krakov letecky

krakov
Tentokrát se poletí:). Z Prahy do Krakova a zpět stojí letenka s malým zavazadlem 916 Kč. Tak jsem se rozhodl jít do toho a budu v…
VÍCE

1.2.2020 Podrobná prohlídka Osvětimi I a Osvětimi II - Birkenau

IMG_3154
Chcete vidět opravdu celou Osvětim? Autobusový dopravce http://sportbusstejskal.cz/ a profesionální průvodce Lukáš Lev Vám to…
VÍCE

16.-17. 5. 2020 Osvětim-Krakov

DSC_0573
Budu provázet menší skupinku ldií Osvětimí a poté se vydáme do Krakova. Pravděpodobně se pojede v pátek večer…
VÍCE

Celodenní výlet s průvodcem do koncentračních táborů

IMG_0311
Pro skupiny nebo školy se nabízím jako překladatel a průvodce pro prohlídky koncentračních táborů jako: Flössenburg…
VÍCE

Vánoční vouchery na rok 2020

praha
Vánoční vouchery na rok 2020 Připravil jsem pro zájemce 2 vouchery v hodnotě 1000 kč a 2000 Kč, které můžete například…
VÍCE